Instalace fotovoltaiky už za 14 DNŮ od podpisu smlouvy a pouze 10% ZÁLOHA předem!

Search

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Co získám vlastní fotovoltaickou elektrárnou?

  • až o 85% nižší vyúčtování ročních nákladů na elektřinu
  • úplnou nezávislost na budoucím vývoji ceny elektřiny
  • až 9 měsíců v roce dostatek vlastní elektřiny na ohřev TUV, bazénu, vířivky, sauny, nabíjení elektromobilu a elektrokola nebo případnou těžbu kryptoměn
  • u vlastní vyrobené elektřiny neplatíte DPH, poplatek distributorovi za rezervovaný příkon, platbu operátorovi trhu, podporu výkupu z OZ ani distribuční a další poplatky
  • až několik desítek tisíc Kč ročně příjem, za případný prodej přebytků vyrobené elektřiny
  • výhodnou investici s poměrně rychlou návratností už od 5 let
  • až 50% státní dotaci z ceny pořízení
  • vlastní záložní zdroj při výpadku elektřiny
  • investici chránící hodnotu peněz před inflací
  • významné zhodnocení nemovitosti
  • od prvního dne provozu fotovoltaické elektrárny významný příspěvek k ekologii snížením uhlíkové stopy
  • využívání obnovitelného zdroje energie
Vývoj ceny elektřiny

ceny elektriny 27082022

 
Vývoj ceny plynu

ceny plynu 27082022

Výhody vlastní solární elektrárny podrobně

Jaká bude reálná úspora pořízením fotovoltaické elektrárny?

  • až o 85% nižší vyúčtování ročních nákladů na elektřinu = odběr ze sítě na celkové spotřebě bude nižší za celý rok v součtu až o 85%
  • v letních měsících dosáhne úspora bez problémů až 98%
Podíl vlastní vyrobené elektřiny x nakoupené od distributora, reálná data z instalace FVE Brno 10 kWp
(nejedná se o celkovou výrobu)

vytezek 1 22

vytezek 2 22

vytezek 3 22

vytezek 4 22

vytezek 5 22

vytezek 6 22

Má smysl instalovat fotovoltaickou elektrárnu v českých klimatických podmínkách?

  • Česká republika má dlouhodobě velmi dobrý potenciál slunečního záření, které se pohybuje kolem 1100 kWh / m2 za rok viz. mapa slunečního záření níže
  • fotovoltaická elektrárna s jižní orientací modulů a ideálním sklonem střechy 35° o výkonu 10 kW vyrobí přibližně 11 MWh elektřiny ročně
  • fotovoltaické panely budou v našich podmínkách vyrábět i s orientací na východ a západ (jedna nebo obě strany současně) stále velmi dobrých cca 80% jižního výkonu
Předpokládaný výkon plánované FVE můžete také poměrně přesně spočítat zde: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html

CZ GHI

Je možné fotovoltaickou elektrárnou v zimě topit?

V zimě (únor), na jaře (březen, duben) a na podzim (září, říjen), může fotovoltaická elektrárna významně pomáhat hlavnímu zdroji topení, ať už použitím elektrického ohřevu topné vody v akumulační nádrži s topným tělesem nebo využitím vyrobené elektřiny v tepelném čerpadle, klimatizaci s funkcí invertoru, elektrickém podlahovém topení atd.

Také v zimě, ve dnech kdy není zcela zatažená obloha, může fotovoltaická elektrárna dodávat vyrobenou energii pro hlavní elektrický zdroj topení.

V chladných dnech, kdy je potřeba topení nejvyšší, je zima právě proto, že obvykle nesvítí slunce. Tudíž ani výroba elektřiny nebude nijak velká.

Přibližně od poloviny listopadu do polovina února, kdy je v podmínkách ČR sluneční svit nejslabší, elektrárna vyrábí nepravidelně a jen asi 20 – 25% letního výkonu.

Přesto u nízkoenergetických nebo pasivních domů s malou tepelnou ztrátou, může být fotovoltaická elektrárna i v zimě pořád velmi dobrým pomocníkem vytápění.

Reálná roční výroba 2021 fotovoltaické elektrárny o výkonu 10 kW

vyroba Fronius 2021

 

Reálná výroba v říjnu 2021 fotovoltaické elektrárny o výkonu 10 kW

rocni vyroba 10 2021

Je možné fotovoltaickou elektrárnou ohřívat teplou užitkovou vodu?

Ano, použitím topného tělesa v bojleru nebo akumulační nádrži. Akumulace vyrobené elektřiny do ohřevu TUV je nejlevnějším způsobem využití přebytků elektřiny.

Nejvyšší efektivity využití vyrobené elektřiny dosahuje kombinace ohřevu TUV a ukládání do baterií.

Co se stane s přebytečnou energií produkovanou mojí elektrárnou?

Návrh smlouvy o připojení k distribuční společnosti podáme tak, abyste nebyli penalizováni za případné přebytky, které budete pouštět do sítě. Můžete tak legálně prodávat nevyužitou elektřinu a významně zkrátit dobu návratnosti investice do fotovoltaické elektrárny.

V minulosti byla pro poskytnutí dotace nutná podmínka spotřeby 70% vyrobené elektřiny v místě výroby. To dnes už neplatí. Pořídíte si elektrárnu jak velkou chcete, dotaci však dostane na max. velikost elektrárny do 10 kWp.

Za prodej elektřiny můžete nyní získat podle velikosti elektrárny ročně navíc až několik dalších desítek tisíc Kč.
 
Doporučíme vám distributory, kteří aktuálně nabízejí nejvyšší ceny za výkup přebytečné elektřiny.

vzor nabídek 7/2022

vykup2vykup

vyroba faktura

V blízké budoucnosti bude ČR dle nařízení EU povinna zajistit tzv. „komunitní sdílení elektrické energie“ v tzv. místním energetickém společenství, kdy se bude výkupní cena ještě více blížit ceně prodejní / tržní.

02 typicalday

Umožní distributor vždy připojit fotovoltaickou elektrárnu do distribuční soustavy s dodávkou vyrobené elektřiny?

Abyste mohli prodávat případné přebytky vyrobené elektřiny, podáváme žádost s distributorem elektřiny o připojení fotovoltaické elektrárny do sítě s povolenými přetoky, kterou v 98% případů distributor akceptuje. S nárůstem nových instalací se však může ojediněle stát, že z důvodu vyčerpání kapacity v místě, distributor připojení s přetoky dočasně zamítne, což bohužel dopředu není možné nijak závazně ověřit.

Pokud taková situace nastane, je možné ji řešit následujícími způsoby:

1) Distributor povolí připojení s přetoky až po posílení sítě v dané lokalitě. To může trvat několik měsíců. Do doby posílení kapacity sítě na straně distributora fotovoltaická elektrárna běžně funguje, jen se na střídači omezí přetoky, tak aby nadbytek výroby nebyl posílán do sítě.

2) Je možné požádat distributora o připojení jen části výkonu fotovoltaické elektrárny. V praxi to znamená, že pokud máte např. výkon v panelech 10 kWp a distributor povolí přetoky pouze 5 kW, omezí se na střídači maximální přetok na povolenou kapacitu.

3) Distributor povolí připojení jen ve zjednodušeném režimu, to znamená bez případných přetoků. Přetoky se na střídači omezí, do distribuční tak budou odcházet pouze minimální tzv. technické přetoky.

orientační zjištění aktuální situace na distribučním území EG.D můžete věřit zde

Bude fotovoltaická elektrárna vyrábět elektřinu i ve dnech, kdy nesvítí slunce?

Ano, bude. Fotovoltaická elektrárna umí vyrábět elektřinu i ve dnech, kdy je zataženo, využívá rozptýlené tzv. difúzní světlo.

Nejlepší podmínky pro výrobu elektřiny jsou ve dnech, kdy je obloha bez mraků a slunce svítí přímo na panely. Fotovoltaická elektrárna vyrábí i při schovaném slunci.

Přibližně od poloviny listopadu do polovina února, kdy je v podmínkách ČR sluneční svit nejslabší, elektrárna vyrábí nepravidelně a jen asi 20 – 25% letního výkonu. Nejslabší na sluneční svit jsou v podmínkách ČR zimní měsíce s krátkými dny – prosinec a leden.

Pokud je však použita v systému baterie, stačí i hodina přímého slunečního svitu denně na úplné nabití baterie a podle kapacity baterie a celkové spotřeby může domácnost fungovat až několik dní pouze z baterie.

Fotovoltaická elektrárna nebude vyrábět elektřinu:

  • od soumraku do úsvitu
  • v noci
  • ve velmi zatažených a mlhavých podmínkách
  • se solárními panely zcela pokrytými sněhem nebo námrazou

Jak vybrat správný výkon fotovoltaické elektrárny?

Navrhovaný výkon fotovoltaické elektrárny by měl vycházet z historické spotřeby elektřiny z předchozích let a měl by zohlednit i předpokládanou budoucí spotřebu.

Pokud plánujete v budoucnu vyměnit plynový kotel tepelným čerpadlem, instalovat klimatizaci nebo uvažujete o pořízení elektrokola, elektromobilu a dalších významných spotřebičů elektřiny, řekněte nám o tom, zohledníme to v návrhu instalace.

Pokud osadíte fotovoltaickými panely celou střechu, neuděláte chybu. Zisk z prodeje letních přebytků vám může pokrýt zimní spotřebu.

 

Velikost instalovaného výkonu v panelech doporučujeme naddimenzovat, elektrárna tak pokryje větší část roku a bude vyrábět „dostatek“ elektřiny i při zatažené obloze.

Vyřídíme pro vás smlouvu o připojení s distribuční společností tak, abyste nebyli penalizováni za případné přebytky, které budete pouštět do sítě a doporučíme vám distributory, které aktuálně nabízejí nejvyšší ceny za výkup přebytečné elektřiny. Za prodej elektřiny tak můžete získat podle velikosti elektrárny ročně navíc až několik dalších desítek tisíc Kč.

Pokud dům teprve stavíte a je pro vás obtížné odhadnout budoucí spotřebu energií, doporučíme optimální velikost instalace na základě informací, které nám řeknete.

Velikost a výkon panelů přizpůsobíme velikosti vaší střechy. Instalujeme panely největších výrobců s nejvyšší dostupnou účinností >20% o výkonu 400-660 kWp.

Co ovlivňuje výkon instalace fotovoltaické elektrárny?

  • umístění budovy
  • orientace budovy na světové strany
  • případné zastínění místa instalace
  • úhel sklonu střechy a velikost volné plochy pro instalaci fotovoltaických panelů
  • počasí – oblačnost, déšť nebo mlha snižují výkon elektrárny
  • zašpinění skla panelů
  • denní doba – za úsvitu nebo soumraku je výkon slunečního záření velmi slabý
  • venkovní teplota – v létě při vysokých teplotách může klesat výkon panelů až o cca 15%
  • neodborné nebo chybné zapojení instalace

Plný výkon fotovoltaická elektrárna poskytuje při jasné obloze na poledním slunci. Výkon Wp uvedený na štítku solárního panelu je špičková hodnota získaná měřením v laboratorních podmínkách. U venkovních instalací je možné dosáhnout maximální výkonu jen v omezeném období.

Výkon FVE také zásadně ovlivňuje výběr použitých komponentů v sestavě, zejména účinnost panelu (v roce 2021 16-22%) a účinnost střídače napětí (v roce 2021 93-99%).

V námi instalovaných elektrárnách používáme vždy poslední modelové řady největších světových výrobců, s účinností fotovoltaických panelů >20% a s účinností střídačů >97% evropské normy. Třífázové hybridní střídače používáme pouze plně asynchronní s dostatečným výkonem na jedné fázi, zohledňující českou „specialitu“ počítání spotřeby jednotlivě po fázích. Střídače, které montujeme, mají velmi nízkou stand-by spotřebu obvykle 3-25 W.

Střídače, které v sestavách instalujeme, máme prověřené z praxe. Nebudeme vám vnucovat nekvalitní levná řešení, aby vám střídač v létě při vyšší teplotě padal do poruchy.

inverter

Jaká je záruční doba a životnost jednotlivých komponentů fotovoltaické elektrárny?

Jednotlivé komponenty fotovoltaické elektrárny jsou dnes už na tak špičkové úrovni, že většina výrobců poskytuje velmi dlouhé záruky, zpravidla:
  • Fotovoltaický panel: záruka výrobce 15 let na samotný panel a 25 let záruka na garanci výkonu, předpokládaná životnost 40+ let
  • Střídač: záruka výrobce 10 let (většinou lze dokoupit i delší), předpokládaná životnost 12-18 let
  • Baterie: záruka výrobce 10 let, předpokládaná životnost 6000+ cyklů = 30 let při 200 cyklech za rok (reálná hodnota z battery management systémů z běžných instalací)
  • Montážní systém: záruka výrobce 12 let, reálná životnost hliníkových nebo nerez prvků je v praxi velmi mnoho let

 

Celková životnost fotovoltaické elektrárny je poměrně značná a uvádí se její funkčnost i po více než 35 letech
  • první fotovoltaické elektrárny postavené již v roce 1982 v Německu a Švýcarsku jsou stále v provozu a pořád bezchybně generují elektřinu
  • s ohledem na raketový vývoj technologií (nejen) fotovoltaických systémů od 80. let minulého století, je předpoklad, že fotovoltaická elektrárna bude mezigenerační záležitost

FVE 1982

viz.

https://www.swissinfo.ch/ger/lebensdauer-von-solarmodulen_nach-35-betriebsjahren-in-bester-verfassung/45146328

https://www.swissolar.ch/services/medien/news/detail/n-n/photovoltaikanlagen-funktionieren-30-jahre-und-laenger-einwandfrei/

https://www.sunwindenergy.com/photovoltaics/germanys-first-large-scale-photovoltaic-plant-refurbished

Schweizer Photovoltaik-Anlage seit 35 Jahren am Netz

Z jakých částí se skládá fotovoltaická elektrárna?

  • Fotovoltaické panely (solární panely) – jsou základním prvkem instalace, generují energii ze slunečního světla
  • Nosná konstrukce – na ní se instalují fotovoltaické panely
  • Invertor (střídač, měnič) – přeměňuje energii získanou z panelů, transformuje stejnosměrný proud na střídavý, který je v domácích elektrických zásuvkách
  • Vodiče – kabely vedou elektřinu z panelů do střídače a poté do elektrické sítě, speciální kabely se vyznačují vysokou odolností proti UV záření s dvojitou izolací
  • Chytrý elektroměr (smart meter) – měří fázovou kompenzaci a sleduje výrobu a spotřebu energie
  • Rozvaděč – zpravidla obsahuje přepěťovou ochranu a hlavní vypínač fotovoltaické elektrárny
  • Baterie (akumulátor) – zásobárna přebytečné energie, v ČR je většina instalací (90%) elektráren už jen s baterií, ta poskytuje vyrobenou elektřinu v čase, kdy je potřeba

Co obsahuje cena pořízení fotovoltaické elektrárny na klíč?

Fotovoltaickou elektrárnu instalujeme na klíč. Veškeré související administrativní formality vyřídíme za vás.

Cena na klíč obsahuje:

  • vysoce výkonné fotovoltaické panely
  • hybridní plně asymetrický měnič napětí
  • bezpečné LiFePO4 baterie
  • konstrukční prvky
  • veškerou elektroinstalaci a elektroniku
  • optimální návrh sestavy
  • projektovou, prováděcí a revizní dokumentaci
  • smlouvu a připojení do sítě distributora
  • kompletní montáž a zprovoznění
  • výchozí revize
  • zaškolení obsluhy a předání
  • administrace a podání žádosti o státní dotaci v plné výši až 265 000,- Kč
  • záruční servis

Jak rychle bude nová fotovoltaická elektrárna instalována?

Samotná instalace fotovoltaické elektrárny zpravidla může probíhat už za 2-3 týdny od podpisu smlouvy a netrvá zkušenému montážnímu týmu obvykle déle než 1-3 dny.

viz. postup realizace

Co musím splňovat, abych dosáhl při instalaci fotovoltaické elektrárny na dotaci?

Pro rodinný dům vám vyřídíme dotace v souhrnné výši 275 000,- Kč na:
  • fotovoltaickou elektrárnu
  • až 2 nabíjecí stanice pro elektromobil
  • související projektovou podporu

 

4.3.3 Podoblast podpory C.3 – FOTOVOLTAICKÉ SYSTÉMY (FVE) dotace 40 000 – 200 000 Kč
dotace

Podpora se poskytuje na pořízení a instalaci nového fotovoltaického systému propojeného s vnitřními rozvody el. energie a distribuční soustavou, určeného pro výrobu elektrické energie s přednostním využitím vyrobené energie v budově nebo v místním energetickém společenství, do něhož je tato budova zapojena, na který je podána žádost o podporu.
Systémy bez propojení s distribuční soustavou jsou podporovány pouze v případech, kdy rodinný dům není připojen k distribuční soustavě. Pro ověření splnění zásad 3E (hospodárnost, účelnost, efektivnost) může žadatel využít výpočetní nástroj, který je k dispozici na webových stránkách programu. Nástroj mu poskytne odhad úspor a ekonomické
návratnosti pro optimalizaci návrhu.

4.3.3.1 Výše podpory pro podoblast C.3

Maximální výše podpory se stanoví jako součet jednotkových výší podpory za jednotlivé části systému, které budou instalovány, maximálně však 200 000 Kč na jeden RD.

4.3.3.2 Podmínky pro podoblast C.3

a) Maximální podporovaný výkon systému (instalovaný výkon FV modulů) je 10 kWp.

b) Podpora se poskytuje pouze na nové systémy, nelze ji poskytnout na rozšíření nebo úpravy stávajícího systému, včetně případů dodatečného pořízení elektrických akumulátorů.

c) Systém musí být vybaven měničem s minimální účinností 95 % (Euro účinnost). Měniče a nabíječe připojené přímo k fotovoltaickým panelům musí být navíc vybaveny technologií pro sledování bodu maximálního výkonu s minimální účinností přizpůsobení 98 %. U hybridních měničů, se připouští minimální účinnost 92 % (Euro účinnost).

d) Navrhované měniče musí vyhovovat požadavkům Nařízení Komise (EU) 2016/631, kterým se stanoví kodex sítě pro požadavky na připojení výroben k elektrizační soustavě, pro výrobní moduly typu „A“ a požadavkům normy EN 50549-1:2019 (požadavky na paralelně připojené výrobny s distribučními sítěmi).

e) V případě, kdy jsou použity samostatné měniče pro připojení FV modulů a pro připojení akumulátorových baterií, musí výše uvedené požadavky na účinnost splňovat každý z nich.

f) Minimální účinnost (vztažena k celkové ploše fotovoltaického modulu) při standardních testovacích podmínkách STC6 je:
– 18 % pro panely a moduly složené z monokrystalických a polykrystalických článků, – 12 % pro panely a moduly složené z tenkovrstvých amorfních článků,
– bez požadavku pro fotovoltaické střešní krytiny a fasádní systémy a jiné než plošné kolektory (např. trubicové).

g) Pro účely porovnání s podmínkami programu je uvažována jmenovitá kapacita baterií deklarovaná výrobcem (neuvažuje se snížení vlivem vybíjecích cyklů) stanovená při vybíjení konstantním proudem po dobu 10 hodin nebo kratší. 6 Sluneční ozáření 1000 W.m-2, teplota FV článků 25 °C, spektrum záření podle AM = 1,5. Bližší informace viz. ČSN EN 61215, ČSN EN 50380, ČSN CLC/TS 61836.

h) V případě použití bateriového systému (s el. akumulátory) je minimální podporovaná kapacita stanovena na jednonásobek a maximální podporovaná kapacita na dvojnásobek podporovaného instalovaného výkonu FV modulů v kWh. Akumulátory na bázi olova (vč. gelových, AGM a trakčních),
Ni-MH, Ni-Fe nejsou podporovány.

i) Systém musí být umístěn na rodinném domě, jiné stavbě plnící doplňkovou funkci ke stavbě rodinného domu, či jiné speciální konstrukci uzpůsobené tak, aby neomezoval růst vegetace a její údržbu.

j) Pro získání podpory na systém s efektivním využitím tepelného čerpadla musí být splněny následující podmínky:
– tepelné čerpadlo spolupracující s FVE musí být využíváno jako hlavní zdroj tepla pro vytápění a ohřev teplé vody a musí umožňovat řízení výkonu.
– v systému musí být instalována akumulační nádrž o celkovém objemu min. 400 litrů pro ohřev teplé vody a vytápění, popř. mohou být použity samostatné nádrže, přímo ohřívané tepelným čerpadlem.
– regulační systém musí monitorovat aktuální hodnoty a směry proudů v místě přívodu elektrického proudu do objektu a přizpůsobovat výkon tepelného čerpadla a el. topných těles
či elektrokotle tak, aby bylo maximalizováno využití vyrobené elektřiny. Algoritmus regulačního systému musí preferovat využití tepelného čerpadla pro ohřev vody před přímým el. ohřevem.

– podporu nelze poskytnout, pokud byla nebo je poskytována podpora na výměnu zdroje
(podoblast C.1) za jiný typ než teplené čerpadlo a k podpoře TČ-FV

 

4.4.4 Podoblast D.4 – EKOMOBILITA dotace 30 000 – 60 000 Kč

dotace dobijeni

Podpora se poskytuje na pořízení a instalaci dobíjecích stanic pro elektromobily (vozidla kategorie M1) a případných dalších zařízení nezbytných pro její provoz.

4.4.4.1 Výše podpory pro podoblast D.4

Maximální výše podpory se stanoví jako součin jednotkové výše podpory a počtu instalovaných dobíjecích bodů.

4.4.4.2 Podmínky pro podoblast D.4

a) Podporovány jsou maximálně dva dobíjecí body na rodinný dům.

b) Podporu lze využít také v kombinaci s podporou na výstavbu nebo nákup nového domu.

c) Podporovány jsou pouze dobíjecí stanice, které jsou schopné zajistit řízení výkonu nabíjení dle aktuálního stavu sítě, aktuální spotřeby elektřiny a rezervovaného příkonu v daném rodinném domě (popř. odběrném místě) a koordinaci výkonu dobíjení s dalšími dobíjecími místy ve stejném domě tak, aby nedocházelo k překročení celkového sjednaného příkonu. Návrh instalace by měl minimalizovat požadavky na posilování distribuční sítě na hladině nízkého napětí.

d) Dobíjecí stanice, její příslušenství a elektroinstalace musí být navrženy a provedeny dle platných norem (včetně plnění požadavků na elektromagnetickou kompatibilitu a vyzařovaný výkon s ohledem na zdraví osob a jiná zařízení).

e) Dobíjecí stanice a příslušné parkovací místo musí být umístěno na pozemku, který přísluší k podporované stavbě domu a je ve vlastnictví žadatele, popřípadě uvnitř tohoto domu.

f) Podporované dobíjecí stanice mohou běžně využívat pouze vlastníci rodinných domů a nesmí být využívány veřejností a komerčně provozovány.

g) Vedení elektrických rozvodů, poloha dobíjecí stanice a případná současná i plánovaná výsadba stromů musí být umísťována ve vzájemném souladu.

4.5 Oblast podpory E – PROJEKTOVÁ PODPORA dotace 5 000 – 35 000 Kč

dotace projekt

Podpora se poskytuje na zpracování odborného posudku pro podání žádosti, na zajištění odborného technického dozoru a provedení měření průvzdušnosti obálky budovy.

O podporu v této podoblasti lze žádat pouze současně s podáním žádosti z oblasti podpory A, B (s výjimkou podpory na koupi dokončeného rodinného domu) a pro vybraná opatření z oblasti podpory C a D.

Předprojektová příprava může být podpořena v rámci programu EFEKT (Státní program na podporu úspor energie ministerstva průmyslu a obchodu)

4.5.1.1 Výše podpory pro oblast E

Maximální výše podpory je stanovena fixní jednotkovou výší podpory za odborný posudek a odborný technický dozor k vybranému podporovanému opatření

4.6.1 Bonus pro strukturálně postižené kraje

Realizace opatření v rodinných domech nacházejících se v Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji je zvýhodněna zvýšením jednotkových podpor o 10 %.

Vyřídíme vám i další dotace z programu NZÚ, pokud se rozhodnete realizovat současně více opatření. (např. na tepelné čerpadlo…)

 

NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM 2021+

Závazné pokyny pro žadatele a příjemce podpory programu Nová zelená úsporám v rámci Národního plánu obnovy

plné znění ke stažení pro RODINNÉ DOMY, platné od 21. 9. 2021: Závazné pokyny pro žadatele a příjemce podpory – Rodinné domy

výzva 1/2021

Jakou mám jistotu, že na dotaci opravdu dosáhnu?

Zajistíme kompletní vyřízení maximální možné dotace na fotovoltaickou elektrárnu v programu NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM 2021+ a OP-ŽP.

 

Financování programu probíhá systémem nárokové dotace. Pokud si o požádáte o dotaci a splníte základní parametry programu, je jisté, že dotaci opravdu získáte.

Na čerpání dotací je připraveno dostatek prostředků a jsou blokovány již v okamžiku doručení žádosti. Pokud je žádost správně doložená, dojde vždy k vyplacení.

Jsme autorizovaní specialisté registrovaní v programu NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM 2021+

Jak dlouho trvá, než se zaplatí investice do fotovoltaické elektrárny.

Doba návratnosti investice do fotovoltaické elektrárny se může pohybovat už od 6 let. S každým zdražením elektřiny se návratnost výrazně zrychluje. Každá fotovoltaická elektrárna je ale individuální co se týče výkonu, použitých komponentů a spotřebu vyrobené energie v místě produkce.

Je možné si pořídit fotovoltaickou elektrárnu na splátky?

Ve spolupráci s ČSOB je možné získat zvýhodněnou půjčku na pořízení fotovoltaické elektrárny nebo například tepelného čerpadla.

Více o produktu: ZELENÁ PŮJČKA NA BYDLENÍ

Z čeho jsou vypláceny státní dotace na pořízení fotovoltaické elektrárny?

Státní dotace vyplácené jako podpora na pořízení fotovoltaické elektrárny, pocházejí převážně z prodeje emisních povolenek od velkých znečišťovatelů životního prostředí. Emisní povolenky prodává ČR jiným státům. Emisní povolenka je příspěvek na obnovitelný zdroj energie.

Jak ovlivňuje instalace fotovoltaické elektrárny nemovitost?

Nemovitost s vlastní fotovoltaickou elektrárnou je do značné míry energeticky soběstačná, zcela odolná proti růstu cen energií, tržní hodnota nemovitosti je vyšší, fotovoltaická elektrárna nemovitost jednoznačně zhodnocuje.

Je potřeba na instalaci fotovoltaické elektrárny stavební povolení?

Na domácí fotovoltaickou elektrárnu o celkovém výkonu do 10 kW, není potřeba stavební povolení.

Je potřeba na instalaci fotovoltaické elektrárny povolení od Energetického regulačního úřadu?

Na domácí fotovoltaickou elektrárnu o celkovém výkonu do 10 kW, která není provozována za účelem podnikání, není potřeba licence od Energetického regulačního úřadu.

Je potřeba na provoz fotovoltaické elektrárny vlastnit živnostenské oprávnění?

Na domácí fotovoltaickou elektrárnu o celkovém výkonu do 10 kW, která není provozována za účelem podnikání, není potřeba vlastnit živnostenské oprávnění.

Jak a kde mohu sledovat kolik vyrábí moje elektrárna?

Data lze přehledně sledovat v reálném čase v nainstalované aplikaci v telefonu, tabletu nebo on-line v počítači.

Je možné sledovat aktuální produkci, historická data, ušetřené peníze a dokonce i snížení uhlíku.

 

online monitoring


statistika


statistika1

Jsou fotovoltaické panely dostatečně odolné povětrnostním vlivům?

Fotovoltaické panely jsou dostatečně chráněny speciálním bezpečnostním sklem o síle 3-4 mm, odolnost skla je podobná jako odolnost čelního skla osobního automobilu. Panely jsou testovány až na nárazy krup o velikosti pingpongového míčku.

Je nutné fotovoltaickou elektrárnu samostatně pojistit?

Fotovoltaická elektrárna se nejčastěji začleňuje jako součást již pojištěné nemovitosti. Nicméně je možné ji pojistit samostatně a sjednat odlišné podmínky od režimu pojištění nemovitosti.

Je fotovoltaická elektrárna bezpečná?

Fotovoltaická elektrárna, pokud instalaci provádí odborná firma s patřičným oprávněním, je zcela bezpečná. Použité baterie nejsou hořlavé.

V souladu s požadavky zákona mají naši montéři platnou státní zkoušku o odborné způsobilosti o profesní kvalifikaci dle § 10d zákona č. 406/2000 Sb. autorizované osoby ELEKTROMONTÉR FOTOVOLTAICKÝCH SYSTÉMŮ (26-014-H) nutné pro instalace a zapojení FVE.

SLOVNÍČEK POJMŮ

NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM 2021+

Program NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM 2021+ (NZÚ) je časově omezený program, zaměřený na úspory energie v budovách pro bydlení.

Dotační program Nová zelená úsporám se zaměřuje na podporu energeticky úsporných staveb a rekonstrukcí rodinných a bytových domů po celé ČR. Majitelům a stavebníkům obytných budov ušetří výdaje za energii a pitnou vodu i vstupní investici, zhodnocuje nemovitost a díky úspoře energií přispívá ke snížení škodlivých emisí do ovzduší.

Program podporuje snižování energetické náročnosti obytných budov, výstavbu či nákup domů s velmi nízkou energetickou náročností, environmentálně šetrné způsoby vytápění, obnovitelné zdroje energie (OZE) a adaptační a mitigační opatření v reakci na změnu klimatu u stávajících a nově budovaných rodinných či bytových domů.

Program je financován především z podílu z prodeje tzv. emisních povolenek.

Fotovoltaika

Technologie přímé přeměny slunečního záření na elektřinu.

Fotony dopadají na polovodič, kde jsou uvolněny elektrony, způsobující průtok elektrického proudu.

  • obnovitelný zdroj
  • neprodukuje žádné emise znečišťujících látek

Fotovoltaický panel

Fotovoltaický panel (modul) je zařízení, které mění elektromagnetickou energii slunečního světla na energii elektrickou.

Fotovoltaická elektrárna (FVE)

Fotovoltaická elektrárna (FVE), někdy uváděná jako sluneční nebo solární elektrárna, je soustava zařízení pro přeměnu slunečního záření na elektřinu.

hlavní typy fotovoltaických elektráren:

  • (on-grid) s připojením do sítě
  • (off-grid) ostrovní, vyžaduje akumulátor
  • hybridní (systém připojený k síti s akumulátorem)

Fotovoltaická elektrárna zpravidla obsahuje:

  • fotovoltaické panely
  • nosné konstrukce pro panely
  • střídač (invertor, měnič) napětí
  • propojovací kabely
  • řídicí jednotka
  • elektroměr
  • smartmetr
  • jistič
  • odpojovač
  • rozvaděč
  • akumulátor (baterie)

Wallbox

Domácí nástěnná nabíjecí stanice pro elektromobil, umožňuje inteligentní a plně automatické nabíjení. Oproti nabíjení z běžné zásuvky nabíjí elektromobil až desetkrát rychleji výkonem až 22 kW.

Akumulátor (baterie)

Do baterie se ukládají (akumulují) přebytky vyrobené elektřiny.

Umožňuje čerpat vyrobenou elektřinu ve večerních hodinách, nebo ve dnech, když slunce nesvítí, případně v době výpadku napájení.

Produkt byl přidán do košíku