tepelne cerpadlo lg

Spotřeba energie na vytápění a ohřev teplé užitkové vody je často podceňována. 

Přitom více než 80 % spotřeby energie v domácnostech se spotřebuje na vytápění a ohřev vody.

Okolní vzduch, půda nebo spodní voda poskytují dostatek tepla k vytápění budovy i v zimě – pokud je tepelným čerpadlem přeměněna na vyšší teplotní úroveň. K tomu je potřeba pouze čtvrtina energie z elektřiny. Zbývající tři čtvrtiny tepelné energie pochází přímo z okolního prostředí a je tedy zdarma a šetrná k životnímu prostředí.

Tepelná čerpadla patří mezi nejekologičtější systémy vytápění a přípravy teplé vody. Pokud jsou správně kombinovány s fotovoltaickým systémem, dlouhodobě významně snižují vlastní spotřebu elektrické energie. Navíc je možné na fotovoltaiku i pořízení tepelného čerpadla čerpat dotace.

Vzduchová tepelná čerpadla mají typickou účinnost více než 400 %.

Účinnost vzduchových tepelných čerpadel je obvykle o 420 % lepší než účinnost plynových kotlů – a toto číslo může dosahovat až 530 %.

Elektřina vyrobená z fotovoltaiky pohání tepelné čerpadlo

Fotovoltaická elektrárna na střeše domu přeměňuje sluneční záření na elektrickou energii. Pokud ji využijete k provozu tepelného čerpadla, budou náklady na vytápění a ohřevu teplé užitkové vody výrazně nižší. Tepelné čerpadlo přemění 1 kW elektřiny vyrobené „zdarma“ ze slunce až na 4,5 kW tepla.

Kombinace fotovoltaiky a tepelného čerpadla šetří náklady na vytápění

V zásadě může fotovoltaický systém pokrýt významnou část spotřeby elektrické energie tepelného čerpadla. Pokud zkombinujete fotovoltaický systém s inteligentním systémem řízení energie, může být tepelné čerpadlo dokonce zásobováno přibližně 70 procenty vlastní solární energie. Jako majitel domu tak snížíte poměr elektřiny nakupované od distributora. Náklady na vytápění a ohřev TUV tak budou výrazně nižší.

Tepelné čerpadlo a fotovoltaický systém: nepřekonatelné duo

I přes vyšší počáteční investici se tepelná čerpadla dlouhodobě vyplatí díky nízkým provozním nákladům.

Tepelné čerpadlo a fotovoltaický systém se skvěle doplňují. FV systém dodává udržitelnou elektřinu pro tepelné čerpadlo a snižuje tak náklady na vytápění. Tepelné čerpadlo na oplátku zvyšuje ziskovost fotovoltaického systému prostřednictvím zvýšené spotřeby solární energie. Čím více solární energie můžete sami využívat, tím lépe.