panel solarni

Jak se mění účinnost fotovoltaické elektrárny se stoupající teplotou vzduchu?

Solární panely, také známé jako fotovoltaické panely nebo fotovoltaické moduly, vytvářejí elektřinu tím, že přijímají viditelné sluneční světlo a přeměňují ho na energii. Častým dotazem bývá, jestli je solární panel účinnější, když roste venkovní teplota? I když záleží především na síle a délce slunečního záření, v účinnosti solárních panelů hraje velkou roli také teplota. Ne však právě tak, jak by se dalo čekat.

Jak horký vzduch ovlivňuje solární panely

Dalo by se předpokládat, že pokud solární panely při své funkci spoléhají na sluneční světlo, teplejší vzduch by pomohl solárním panelům fungovat efektivněji nebo s větším výkonem, ale ve skutečnosti tomu tak není. Solární panely sice využívají k výrobě energie sluneční světlo, ale nevyžadují žádné teplo. Ve skutečnosti budou solární panely fungovat méně efektivně v teplých a suchých dnech, dosahujících venkovních teplot nad 30° Celsia nebo vyšších.

Odborná firma zabývající se fotovoltaikou, by vám měla vysvětlit, že čím teplejší bude okolní vzduch, tím méně účinné solární panely budou. Když teploty dosáhnou hodnot vyšších než 30°C, většina panelů začne pomalu ztrácet procenta svého výkonu.

Jak studený vzduch ovlivňuje vaše solární panely

Studený okolní vzduch pozitivně ovlivní výkon solárního panelu, ten bude produkovat vyšší výkon. Pokud žijete v chladnější lokalitě, můžete vidět, že solární panely fungují efektivněji. Chladnější počasí je obvykle nejlepší období pro výrobu energie pomocí solárních panelů. Testy ukázaly, že solární panely fungují nejefektivněji při teplotě do 25° C.